2019.11.21 godz. 08:59 Czersk, Pomorskie

Czy przysługuje mi prawo do ubiegania się o urlop dla poratowania zdrowia?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na czas nieokreślony od 2006 r. w jednej szkole. Od 1.03.2018 r. do 3 września byłam na zwolnieniu lekarskim, od 3.09.2018 r. do 1.09.2019 r. przebywałam na urlopie rodzicielskim. Od 2.09.2019 r. do 8.12.2019 r. przysługiwał mi niewykorzystany wcześniej urlop wypoczynkowy. W trakcie tego urlopu byłam (jestem) na zwolnieniu lekarskim (od 8 października do 5.12.2019 r.). Chcę starać się o urlop dla poratowania zdrowia. Czy mam do tego prawo? Czy we wniosku do dyrektora o skierowanie do lekarza m. p. muszę podać jakiekolwiek uzasadnienie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2019 09:02

W opisanym stanie faktycznym ma Pani prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. We wniosku nie trzeba wskazywać uzasadnienia, bo dyrektor nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu. Może jedynie odwołać się od orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zasadność udzielenia urlopu we wskazanym w orzeczeniu okresie (art. 73 ust. 10d Karty Nauczyciela).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)