2022.12.25 godz. 10:14 Gdańsk, Pomorskie

Czy przysługuje mi zwrot kosztów przy sprawie karnej gdy skorzystam z pomocy adwokata?

Wyjaśnienie sytuacji

Chcę skorzystać z pomocy adwokata. Prowadzona jest sprawa karna z powództwa cywilnego. Czy w przypadku wygranej sprawy druga strona poza kosztami adwokata odda mi pieniądze za utracony zarobek i pieniądze za dojazd do sądu? W internecie dowiedziałem się, że gdy mam adwokata to druga strona pokrywa tylko koszta adwokata. Jak to jest w tym przypadku? Dowiedziałem się że mimo wszystko mam obowiązek uczestniczenia na rozprawie - moje nieuczestnictwo oznacza że odstępuję od oskarżenia pryawtnego. Czy z tego powodu zwrot kosztów dotyczy też mnie? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sty 2023 08:16

W sprawie toczącej się z oskarżenia subsydiarnego, w razie skazania oskarżonego, za wszystkie zarzucone mu czyny, kosztami postępowania zostaje obciążony tenże oskarżony. Zostaje on zobowiązany do pokrycia kosztów (jeżeli nie został zwolniony w całości lub części - art. 624 k.p.k.), poprzez zapłatę na rzecz oskarżyciela posiłkowego kosztów procesu, czyli opłat i uzasadnionych wydatków, poniesionych przez niego od chwili wszczęcia postępowania. Czyli nie tylko kosztów adwokata, ale także kosztów dojazdów, jeśli są udokumentowane.