2019.12.30 godz. 07:37 Katowice, Śląskie

Czy roczną zasadniczą słuzbę wojskową pracodawca musi zaliczyć mi do stażu pracy od którego zależy wymiar urlopu?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam ukończoną 3 letnią zawodówkę, 6 lat pracy ze świadectwami i rok służby wojskowej czy mogę mieś 26 dni urlopu? Jaką podać podstawę prawną w kadrach?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lut 2020 15:09

Kwestię tę reguluje art. 120 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP:Art. 120. Wliczanie czasu odbywania czynnej służby wojskowej do okresu zatrudnienia 1. Pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby, czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy. 2. Pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę po raz pierwszy lub u innego pracodawcy niż ten, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby, czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabywania lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjął pracę. 3. Pracownikowi, który podjął pracę po upływie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, czas odbywania tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjęli pracę.