2023.10.23 godz. 14:39 Łódź, Łódzkie

Czy rodzeństwo dziedziczy czy może się zrzec.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Babcia napisała testament i wskazała w nim dwóch synów (Janek, Józek) jako spadkobierców działki z określeniem którą część działki każdy z nich dostanie. Babcia miała jeszcze dodatkowo jednego syna, córkę i pasierbicę czyli rodzeństwo Józka i Janka. Czy rodzeństwo Józka i Janka będzie dziedziczyło działkę i którą część jeśli: - Babcia nie żyje - Józek i Janek nie żyją oraz - dzieci Józka żyją oraz - dzieci Janka nie żyją (jedno zmarło przed Jankiem) oraz - wnuki Janka zrzekły się dziedziczenia po śmierci swoich rodziców. Jeśli tak, to czy mogą się zrzec i w którym momencie.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Paź 2023 16:20

Skoro Józek i Janek byli spadkobiercami testamentowymi oraz mieli w chwili śmierci dzieci (a być może i żony), to rodzeństwo Józka i Janka nie będzie powołane do spadku, ani po babci ani po zmarłych Józku i Janku. Dopiero w sytuacji, gdy dzieci spadkobierców oraz ewentualnie żony zrzekłyby się dziedziczenia (za życia spadkobierców) lub odrzuciłyby spadek (po śmierci spadkobierców). Wówczas w dalszej kolejności do spadku po zmarłych bratach może być powołane żyjące rodzeństwo.