2022.10.12 godz. 09:09 Rzeszów, Podkarpackie

Czy rodzeństwo może domagać się zachowku? Czy zachowek będzie w ogóle liczony?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Proszę o poradę. W 2015 mama przekazała mi dom wraz z polami rolnymi w postaci darowizny spisanej notarialnie. W 2018 mama zmarła pozostawiając po sobie konto bankowe oraz ruchomości (traktor, przyczepę). Rozumiem, że na schedę spadkową należy doliczyć moją darowiznę. Darowizna znacznie przekracza wartość mojej części schedy więc nie powinna być doliczona a ja nie powinnam być brana pod uwagę co do spadku. Ale jest też zapis o zachowku, jeśli moja część darowizny stanowi główną część schedy to rodzeństwo może czuć się poszkodowane i żądać zapłaty w postaci zachowku.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Paź 2022 21:27

Dzień dobry, dokładnie tak jak Pani napisała, rodzeństwo może się ubiegać o zachowek. Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)