2021.10.15 godz. 11:52 Wrocław, Dolnośląskie

Alimenty na rzecz rodziców

Wyjaśnienie sytuacji

Czy rodzic, który uchylał się całe życie od pracy zarobkowej (nie mial niezdolności, ZUS wyliczył mu tylko 5 lat okresów składkowych) i obecnie ma emeryturę na poziomie 500 złotych, może się ubiegać o alimenty od swoich dzieci, pomimo tego, iż właściwie samodzielnie doprowadził do swojej sytuacji? Czy dzieci mogą się jakoś z tego wybronić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Paź 2021 12:37

Dzień dobry! Odpowiadając na pierwsze pytanie - tak, może - istnieje podstawa prawna do takiego roszczenia. Co do drugiej kwestii: oczywiście, że dzieci mogą się bronić - przy złożeniu takiego pozwu sąd doręcza odpis(y) każdemu z pozwanych wraz z pouczeniem o możliwości złożenia odpowiedzi na pozew, gdzie należy wskazać wszystkie argumenty i środki dowodowe wskazujące na to, że roszczenie o alimenty nie jest uzasadnione. W tego typu sprawach sąd powinien wyznaczyć rozprawę, gdzie należy wykazywać wskazane w zapytaniu okoliczności. Jednakże ostateczna decyzja co do zasadności roszczenia o