2024.06.12 godz. 12:40 Maciejowice, Mazowieckie

Czy rodzice moga uzyskac dom przez zasiedzenie

Wyjaśnienie sytuacji

Tata zamieszkal i tam wybudowal dom na gruntach swojej mamy, po latat babcia przepisala majatek na mojego brata. Brat darowizne dostal 25lat temu, mieszkal caly czas z rodzicami , teraz robi problem by podpisać rodzica kawalek ziemi na której stoi dom, nie chce tez sprzedac im tego kawalka ziemi. Brat sie ozenil ijego zona strasznie dokucza rodzicom. Brat pobudowal dom obok rodzicow. Czy rodzice mogą zawalczyc bez jego zgody o zasiedzenie tego gruntu? Bądź czy jest jakas mozliwosc by zostali prawnie wlascicielami tego gruntu na którym pobudowali dom. Zaznaczę ze jest nas 14 rodzenstwa .

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Cze 2024 13:56

Aby mówić o zasiedzeniu, w tym przypadku musiałoby minąć 30 lat od daty przejęcie gruntu (w praktyce wybudowania domu). W opisanej sytuacji bardziej realnym wydaje się roszczenie ojca o sprzedaż gruntu, na którym wybudowano dom. W razie braku zgody na sprzedaż, konieczne będzie powództwo do sądu. Jeśli potrzebujecie Państwo pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl