2020.01.17 godz. 13:47 Chorzów, Śląskie

Czy Sąd drugiej instancji w przypadku prawidłowo złożonej apelacji, może rozpoznać sprawę na posiedzeniu niejawnym (uproszczonym), bez udziału stron?

Wyjaśnienie sytuacji

Po ogłoszeniu wyroku przez sad I instancji, złożyłam apelację do sądu drugiej instancji, ten nie przeprowadzając sprawy, na którą zostałabym wezwana, ogłosił wyrok, bez mojego udziału, nie mogłam więc się bronić. Czy takie działanie sądu jest prawidłowe? W jakich sytuacjach sąd może rozstrzygać sprawę na posiedzeniu niejawnym? Dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Sty 2020 15:40

Tak, takie postępowanie Sądu jest prawidłowe. Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w zeszłym roku w życie sąd odwoławczy może rozpoznać sprawę na posiedzeniu niejawnym, jeżeli przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne (art. 374 kpc). Chyba, że strona złoży wniosek o przeprowadzenie rozprawy. Nawet przy złożonym wniosku o przeprowadzeniu rozprawy, sąd rozpozna sprawę na posiedzeniu niejawnym, gdy zachodzi nieważność postępowania lub cofnięto apelację (art. 374 kpc).

Zmodyfikowano dnia: 17 Sty 2020 15:41
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)