2022.09.08 godz. 11:44 Szczecin, Zachodniopomorskie

Czy Sąd może żądać tłumaczeń dokumentów medycznych?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mieszkam na stałe w Szwecji, tutaj jestem leczona i stąd pochodzi dokumentacja medyczna, którą złożyłam w ZUS do ponownego ustalenia prawa do renty. Decyzja o częściowej niezdolności do pracy jest dla mnie niekorzystna, więc odwołałam się do Sądu. Sąd zażądał ode mnie udokumentowania każdego ze wskazanych schorzeń stosowną dokumentacją medyczną zaznaczając że ma to być dokumentacja nieskładana jeszcze w ZUS-ie przy czym podkreślono że dokumentacja ta winna być przetłumaczona na język polski! Dodatkowo dostałam na to 14 dni. Czy sąd ma prawo żądać ode mnie tłumaczonej dokumentacji medycznej, jeśli została ona wydana przez specjalistów z kraju w którym mieszkam na stałe? ZUS wcześniej nie robił z tym problemu i sami oddawali do tłumaczenia, a tu nagle taka informacja z Sądu. Proszę o odpowiedź. Dziękuję. Z poważaniem Grażyna Dawidowicz

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Wrz 2022 15:26

Dzień dobry, tak Sąd ma taką możliwość, i trzeba pamiętać, że wymagane jest aby tłumaczenie było przysięgłe.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)