2021.10.05 godz. 11:30 Stargard Szczeciński, Zachodniopomorskie

Czy sąd poinformuje mnie, że odziedziczylam długi po siostrze, chciałabym odrzucić spadek, ale nie wiem, kiedy przyjdzie kolej na mnie jako spadkobiercy.

Wyjaśnienie sytuacji

Od śmierci siostry w tym miesiącu minie pół roku. Wiem, że miała długi, chcę odrzucić spadek, notariusz każe czekac na moją kolej jako spadkobiercy, ale skąd wiadomo, kiedy zostanę spadkobiercą, czy sąd może bez mojej zgody uznać,że przyjmuję spadek, kiedy i kto powiadomi mnie, że teraz moja kolej dziedziczenia bym mogia odrzucić spadek

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Paź 2021 12:10

Zgodnie z art 643 kodeksu postępowania cywilnego zostanie Pan poinformowany przez Sąd o powołaniu do spadku. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2018 r., sygn. akt III CZP 36/18 złożenie oświadczenia o odrzucenia spadku przez osobę, w stosunku do której nie rozpoczął bieg termin określony w art. 1015 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego jest bezskuteczne Pamiętać należy również, iż od 18 października 2015 r. wprowadzono dziedziczenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza dla wszystkich spadkobierców którzy w terminie nie złożyli oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spa
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)