2023.08.09 godz. 12:22 Warszawa, Mazowieckie

Czy siostrze należy się zachowek pomimo zrzeczenia się prawa do dziedziczenia?

Wyjaśnienie sytuacji

Moja mama odziedziczyła po swoim bracie dom, który chce sprzedać i pieniądze przekazać darowizną mi na zakup mieszkania. Mam siostrę która kilka lat temu otrzymała od rodziców pieniądze również na zakup mieszkania i notarialnie zrzekła się prawa do dziedziczenia reszty po rodzicach. Czy moja siostra ma jakiekolwiek prawo do żądania zachowku po sprzedaży domu wuja - brata mamy - gdzie mama jest jedynym jego spadkobiercą?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sie 2023 14:48

Dzień dobry, siostra nie będzie miała prawa do żądania zachowku. Zgodnie z art. 1049 § 2 Kodeksu cywilnego (KC) zrzekający się dziedziczenia zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia (art. 992 KC). Roszczenie o zachowek przysługuje tylko spadkobiercom dziedziczącym z ustawy, a nie dziedziczą z ustawy osoby, które zrzekły się prawa do dziedziczenia (art. 991 § 1 KC). To wszystko przy założeniu, że nie będzie testamentu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)