2019.11.14 godz. 06:17 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Czy skierowanie przez starostę kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego jest przymusowe?

Wyjaśnienie sytuacji

Zostało odebrane mi prawo jazdy na okres 5-ciu lat ze względu na kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Mając ukończone 60 lat nie będę ubiegał się o ponowne uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Zaznaczam, że prawo jazdy kat A i B posiadałem od 1984 roku i był to pierwszy incydent związany z powyższym opisem.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2019 09:41

Sankcją za nieodbycie kursu reedukacyjnego w przepisanym terminie jest wydanie przez starostę decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy (art. 102 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z 05.01.2011 r. o kierujących pojazdami). Jeśli Panu nie zależy na odzyskaniu uprawnień do kierowania pojazdami, nie musi się Pan stawiać na kurs.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)