2020.10.15 godz. 17:59 Wyszków, Mazowieckie

Czy spadek podzielony na 3 rodziny, zapisany w dwóch księgach wieczystych można załatwić oddzielnie - najpierw to , co na 1 księdze, potem to, co na drugiej?

Wyjaśnienie sytuacji

Kilka lat temu odziedziczyliśmy w spadku dom z działką budowlaną oraz lasy, łąki, nieużytki. Majątek ten podzielony jest na 3 części (tzn. na 3 rodziny). Chcielibyśmy sprawę rozwiązać tak, żeby jedna rodzina spłaciła drugą - żeby jedni mieli całość domu i działki, a lasy, łąki nieużytki zostały podzielone dla wszystkich. Dom i działka są na jednej księdze wieczystej, lasy, nieużytki i łąki są na drugiej księdze wieczystej. Czy jest więc możliwość, żeby te dwie sprawy załatwiać oddzielnie? Najpierw spłacić dom i działkę i uzyskać pełną własność, a kiedy indziej oddzielnie załatwić kwestę lasów?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Paź 2020 22:12

Nie ma przeszkód, aby załatwić te dwie sprawy oddzielnie ponieważ umowny dział spadku może obejmować całość spadku jak i jego część.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)