2024.08.22 godz. 13:02 Rybnik, Śląskie

Czy sprzedawca ma prawo odmówić sprzedaży wina bezalkoholowego nieletnim?

Wyjaśnienie sytuacji

Sprzedawcy nie mogą sprzedawać alkoholu osobom nieletnim, lecz wino tzw. ,,Wino Free" nie jest wyrobem alkoholowym, ponieważ zawiera alkohol poniżej 0,5%. Czy sprzedawca nie sprzedając takiego napoju nieletnim popełnia wykroczenie nieuzasadnionej odmowy sprzedaży? Bo skoro wino nie jest wyrobem alkoholowym to można go bez problemu kupić. Żadne uzasadnienie odmowy nie jest akceptowalne, bo to tak jakby sprzedawca zabronił mi kupić wodę gazowaną, ponieważ twierdzi, że jest w niej alkohol. Czy po odmowie sprzedaży mogę zadzwonić na policję?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2024 14:58

Dzień dobry, odpowiem nietypowo - byłby to rzeczywiście ciekawy kazus do rozpatrzenia przez Sąd i trudno przewidzieć jak taka sprawa faktycznie by się zakończyła, można spróbować. To prawda, że takie wino w myśl ustawy o wychowaniu i przeciwdziałaniu alkoholizmowi na pewno nie jest napojem alkoholowym, jednak nie zrównywałbym automatycznie takiego wina całkowicie z wodą mineralną chociażby ze względu na kontekst kulturowy wobec piwa czy wina. Sprzedawca mógłby się z pewnością próbować bronić takim argumentem jako "uzasadnioną przyczyną odmowy towaru". Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)