2022.03.13 godz. 11:17 Toruń, Kujawsko-pomorskie

Czy syn męża z pierwszego małżeństwa może domagać się otrzymania części swojego spadku od razu po śmierci swojego ojca, a mojego męża.?

Wyjaśnienie sytuacji

Posiadamy z mężem mieszkanie własnościowe. Mąż ma syna z pierwszego małżeństwa, a ja dwie córki też z pierwszego małżeństwa. Cała trójka to już osoby dorosłe. Moje pytanie brzmi: Czy po śmierci któregoś z nas( np.mojego męża ) syn męża może domagać się spłaty swojej części spadku ode mnie? Czy podział może nastąpić dopiero po mojej śmierci? Zaznaczam że nie mamy sporządzonego testamentu. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Aleksandra Paluch-Gęgała

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Mar 2022 12:18

Generalną zasadą jest, że spadek otwiera się w momencie śmierci spadkodawcy np. męża. Wtedy to spadek odziedziczą spadkobiercy - w Pani sytuacji na podstawie ustawy po 1/2 dziedziczy syn i Pani jako żona. Jeśli mąż zostawiłby testament, sytuacja byłaby inna. Od chwili śmierci syn może domagać się spłaty jego udziału w spadku, jednak zanim będzie mógł to technicznie zrobić, konieczne będzie złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku wprost/z dobrodziejstwem inwentarza lub odczekanie 6 miesięcy i uzyskanie poświadczenia dziedziczenia. Dział spadku można przeprowadzić za Pani życia.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)