2023.08.11 godz. 09:44 Warszawa, Mazowieckie

Zakaz konkurencji po wygaśnięciu umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Czy taki zapis w umowie b2b nakłada obligatoryjnie na zleceniodawcę konieczność płacenia kwoty wyszczególnionej w umowie przez 6 miesięcy po rozwiązaniu umowy np. za porozumieniem stron? 1. Zakaz konkurencji, o którym mowa w niniejszym paragrafie obowiązuje Zleceniobiorcę w okresie trwania niniejszej umowy oraz przez okres 6 miesięcy od dnia jej wygaśnięcia. Wynagrodzenie wskazane w § 3 obejmuje wynagrodzenie za 6 miesięczny zakaz konkurencji po dniu wygaśnięcia niniejszej umowy.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Sie 2023 13:04

Dzień dobry, wydaje się, że takie zapisy dają podstawę do przyjęcia nieistnienia zobowiązania do zakazu konkurencji, ale na podstawie Kodeksu pracy (KP). Skoro jest to umowa B2B, czyli cywilnoprawna, to strony mogą w zasadzie dowolnie kształtować obowiązki, w tym zakaz konkurencji i wynagrodzenie z tym związane. Przepisy art. 101(1) i nast. KP nie znajdują zastosowania do umów B2B. Przytoczone zapisy umowy trzeba zweryfikować w kontekście całości umowy, aby rzetelnie odpowiedzieć na zadane pytanie. W razie pytań proszę o kontakt tel. 782 500 607 lub kancelaria@poradca.pl.