2024.04.26 godz. 11:28 Brwinów, Mazowieckie

czy takie zapisy w umowie najmu oznaczają, że jeżeli to wynajmujący wypowie mi umowę najmu lokalu to nie będę zmuszona do zapłaty czynszu za pozostały czas?

Wyjaśnienie sytuacji

"§ 8 1. Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas określony – 1 rok, począwszy od dnia ………... 2. W okresie rocznym, o którym mowa w ust. 1, Najemca odstępując od umowy zapłaci Wynajmującemu równowartość czynszu najmu za okres od dnia odstąpienia do dnia upływu rocznego upływu okresu najmu" "§ 10 Wynajmujący może wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym przed terminem, na który została zawarta, gdy Najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za jeden pełny okresy płatności, przy czym o zamiarze wypowiedzenia powinien on uprzedzić Najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowe

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Kwi 2024 20:25

Jeżeli wynajmujący wypowie umowę w trybie natychmiastowym to od chwili otrzymania takiego wypowiedzenia nie musi już Pani płacić czynszu najmu pod warunkiem, że opróżni Pani mieszkanie ze swoich rzeczy i zwróci klucze do mieszkania. W przeciwnym wypadku będzie Pani zobowiązania płacić wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z mieszkania w wysokości dotychczasowego czynszu. Poza tym wynajmujący nie musi Pani wypowiadać umowy w przypadku zaległości czynszowych. Wówczas będzie Pani zobowiązania do zapłaty czynszu aż do upływu obowiązywania umowy najmu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)