2020.04.01 godz. 18:40 Śrem, Wielkopolskie

Czy teściowa może zamieszkać pod innym adresem niż pod jakim może mieszkać dożywotnio?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mój narzeczony jest właścicielem domu, który odziedziczył po śmierci dziadków, jego mama jest dożywotnio „wpisana” w ten dom, może tam dożywotnio mieszkać. Chcielibyśmy sprzedać tę działkę i dom, w którym teraz wszyscy mieszkamy i kupić mieszkanie dla teściowej, a dla nas wziąć kredyt na dom. Pytanie czy jest możliwość, aby teściowa mogła zamieszkać pod innym adresem, jeśli dożywotnio może mieszkać pod obecnym adresem? Czy potrzebujemy załatwić akt notarialny spisany razem z teściową, że ta zgadza się na zamieszkanie w innym miejscu?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Kwi 2020 21:07

Dzień dobry, z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że należy dokonać zniesienia służebności. W polskim systemie prawie istnieje kilka takich sposób. Uprawnionym do żądania zniesienia służebności będzie właściciel nieruchomości obciążonej, który w mojej ocenie w tym przypadku powinien skorzystać z art. 295 k.c. – zniesienia służebności bez wynagrodzenia. Przy czym, aby skorzystać z takiego rozwiązania należy wykazać, że utraciła ona dla uprawnionego wszelkie znaczenie (art. 295 k.c. w zw. z art. 297 k.c.).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)