2022.10.10 godz. 13:55 Wisła, Śląskie

Czy testament spisany u notariusza jest ważny tylko 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy?

Wyjaśnienie sytuacji

Brat mojego taty zapisał mu swoją część majątku (współwłasność domu i działki) u notariusza. Zmarł. Mój tata przebywał wtedy w szpitalu (i przebywa nadal), więc nie otworzył testamentu w ustawowym czasie po śmierci brata. Czy ten testament nadal jest ważny czy też bez jego otwarcia w ciągu pół roku po śmierci brata taty mamy już do czynienia z dziedziczeniem ustawowym i część majatku brata taty przechodzi po równo na tatę i resztę rodzeństwa (brat taty nie miał żony ani dzieci, oprócz taty ma jeszcze drugiego brata i siostrę)?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Paź 2022 21:27

Testament jest ważny bezterminowo. Jeśli został sporządzony, to dziedziczenie powinno nastąpić zgodnie z jego treścią. Osoba wskazana w testamencie jako spadkobierca z testamentem może udać się do notariusza i sporządzić tzw. Akt Poświadczenia Dziedziczenia albo wystąpić do Sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Uczestnikami postępowania przed Sądem będą oprócz spadkobiercy testamentowego te osoby, które dziedziczą ustawowo (tj. gdyby testamentu nie było). W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu mailowego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)