2024.04.02 godz. 15:14 Piła, Wielkopolskie

Czy to przemoc ekonomiczna? Jakie mam prawa

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem na urlopie macierzyńskim. Jestem zatrudniona na umowę o pracę. Maz nie chciał abym wróciła do pracy, tylko zajęła się dziećmi. Mam dwójkę dzieci jedno po drugim 3 lata i 10.miesiecy. Nie mamy z mężem rozdzielności majątkowej, posiadamy wspolne konto bankowe. Natomiast mąż chce abym założyła swoje konto, twierdząc że z "jego konta nie mogę ruszyć pieniędzy bo to on zarabia". Zarabia dużo więcej niż ja. Domem zajmuje się sama, piorę, gotuje, sprzątam. Chce.oplacac wszystko na pol. Oznacza to że ja będę musiała oddać cała swoją pensje. Zostanę bez grosza do życia. Pomocy

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Kwi 2024 13:38

Dzień dobry W pierwszej kolejności wskazane by było udać się z mężem do poradni małżeńskiej, aby uświadomić mu na czym polega małżeństwo. Pieniądze, które zarabia mąż należą do obojga małżonków, czyli również do Pani. To wynika wprost z art. 31 § 2 pkt 1) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - dalej KRO. Pani praca w domu ma również niemałą wymierną wartość, co wynika z art. 27 KRO. Jeżeli małżonek ograniczy Pani dostęp do wspólnych środków finansowych niezbędnych do zaspokajania potrzeb rodziny, to można wystąpić na drogę sądową - na podstawie art. 28 § 1 KRO. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)