2022.11.16 godz. 17:09 Wrocław, Dolnośląskie

Czy ubezpieczyciel może wymagać ode mnie spłaty należności.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, sytuacja miała miejsce w styczniu 2022 roku. Podczas jazdy samochodem służbowym uderzyłem w zaparkowane auto. Niestety zbiegłem z miejsca zdarzenia (spanikowałem). Po miesiącu pracodawca dostał wezwanie na policje, poprosił żebym przyjechał i wyjaśnił sytuację.Na policji dostałem mandat, który zapłaciłem. Po 10 miesiącach od zdarzenia dostałem pismo windykacyjne od ubezpieczyciela z nakazem zapłaty. Pytanie jest następujące, czy powinien mnie poinformować wcześniej, że jest prowadzona sprawa przeciwko mnie oraz czy jest możliwość zmniejszenia kwoty (uważam, że jest stanowczo za wysoka)

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lis 2022 16:49

Po pierwsze - ucieczka z miejsca zdarzenia może być przesłanką roszczenia regresowego (ubezpieczyciel może żądać zwrotu kosztów poniesionych przez ubezpieczcyciela z OC). Postawić jednak należy pytanie, czy faktycznie doszło do zbiegnięcia z miejsca zdarzenia. Co do nakazu zapłaty - jeśli to nakaz wydany przez Sąd, powinien być Panu doręczony przez sąd wraz z pouczeniem o sposobie i terminie wniesienia sprzeciwu W razie problemów zapraszam do kontaktu prywatwnego