2021.04.14 godz. 19:03 Bełchatów, Łódzkie

Czy ugoda mediacyjna jest tak samo ważna jak wyrok sądu ?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć czy po rozwodzie ugoda mediacyjna podpisana przez obojga rodziców przed mediatorem i zatwierdzona przez sąd (mediacje dotyczyły kontaktów dziecka z ojcem). Jest tak samo ważna co wyrok sądu ? Ponieważ, w wyroku nie ma zawartych wszystkich wspólnie wypracowanych punktów ugody. Natomiast była żona upiera się że mamy stosować się tylko i wyłącznie do wyroku sądu. Twierdzi, że nie musi stosować się do ugody mediacyjnej. Tym samym przez to ja jako ojciec mam o połowę mniej kontaktów z dzieckiem niż jest to zawarte w ugodzie mediacyjnej, którą oboje podpisaliśmy. Mam pełne prawa rodzicielskie.

Odpowiedzi prawników:

Mediator

Paweł Kujawa

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Kwi 2021 23:28

Dzień dobry, ugoda zatwierdzona przez sąd zastępuje wyrok sądowy. Z Pana opisu wnioskuję, że jest wyrok sądu i została podpisana ugoda, którą została zatwierdzona przez sąd. W obu przypadkach należy oba traktować tak samo. Skoro Pana żona podpisała dobrowolnie ugodę, która została zatwierdzona to należy respektować ją tak samo jak wyrok sądu. Z poważaniem Paweł Kujawa