2022.06.06 godz. 15:11 Wrocław, Dolnośląskie

Czy umowa najmu mieszkania musi być wspólna - jeżeli jest dwóch właścicieli

Wyjaśnienie sytuacji

Mamy( ja i mój brat) mieszkanie po rodzicach - sprawy spadkowe już załatwione. chcemy to mieszkanie wynająć i tu moje pytanie czy możemy umowę najmu sporządzić tylko na jedną osobę - i zgłosić to w urzędzie skarbowym. Mój brat pracuje za granicą i chcemy uniknąć podwójnego opodatkowania. czy istnieje wogóle taka mozliwość? Pozdrawiam Agnieszka S.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Cze 2022 19:51

Dzień dobry, w jeden z właścicieli może wynajmować mieszkanie i pobierać z tego pożytki przy zgodzie drugiego z właścicieli, więc żeby nie było w tym zakresie wątpliwości warto abyście Państwo zawarli między sobą taką pisemną umowę. Wówczas także przed urzędem skarbowym tylko jeden z współwłaścicieli powinien być zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, choć przyznam, że tę kwestię polecam skonsultować dodatkowo z doradcą podatkowym. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)