2022.08.29 godz. 13:09 Gniezno, Wielkopolskie

Czy w dalszym ciągu przysługują mi alimenty?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam 20 lat, do końca sierpnia tego roku mam status ucznia liceum, od września rozpoczynam naukę w szkole policealnej, zarabiam około 2400 zł miesięcznie, mieszkam z mamą, do lipca tego roku otrzymywałam alimenty od mojego ojca, jednak nie wiem jak wygląda dalsze płacenie tych alimentów, czy mój ojciec nie musi już ich płacić?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Wrz 2022 21:32

Dzień dobry, obowiązek alimentacyjny wobec dziecka nie wygasa sam z siebie. Rodzice mają obowiązek łożyć na utrzymanie i wychowanie dziecka do momentu, w którym będzie ono mogło samodzielnie się utrzymać. Jeśli faktycznie zarabia Pan 2400 zł/m-c to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Sąd uzna, iż jest już Pan w stanie się utrzymać, a co za tym idzie alimenty nie będą się należeć. Aczkolwiek aby tak się stało, Pana ojciec będzie musiał wystąpić do Sądu z powództwem i udowodnić taki stan rzeczy. Dopóki tego nie zrobi obowiązek alimentacyjny trwa.