2020.03.19 godz. 09:41 Gdańsk, Pomorskie

Czy w momencie zrzeczenia się praw do spadku przysługuje osobie z całkowitą niezdolność do pracy prawo do zachowku?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, ojciec mój od 2000r ma gr inwalidzką a w 2014r notarialnie zrzekł się prawa do spadku po zmarłym matce za jej życia.Teraz ona zmarła i czy mając trwałą niezdolność do pracy ma prawo do zachowku bądź też czy jego dzieci-czyli ja, mam prawo do spadku lub zachowku?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Mar 2020 11:09

Pana/Pani ojciec nie ma prawa do spadku ani zachowku po matce. Jeśli chodzi o jego dzieci to zależy od treści umowy o zrzeczeniu się spadku. Jeżeli w umowie o zrzeczeniu się spadku zawarta jest klauzula wyłączająca spod działania umowy o zrzeczenie się dziedziczenia zstępnych( dzieci) zrzekającego się dziedziczenia to Pan/Pani ma prawo do spadku lub zachowku po babci. Jeżeli takiej klauzuli nie ma to również Pan/Pani nie ma prawa do spadku lub zachowku po babci.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)