2024.03.21 godz. 17:26 Poznań, Wielkopolskie

Czy w przypadku braku porozumienia z siostrą, Sąd przy dziale spadku, przyjmie też na podstawie prawa właśnie taki sposób rozliczenia, jaki opisałem poniżej?

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzice w PRL darowizna książeczka mieszk. dla siostry. Stan w 1975 wkładu na książeczce wynosił 19000zł . Siostra w 1984 otrzymała od rodziców dopłaty do książeczki, dostała ze spółdzielni większe nowe mieszkanie 46,8 m2. W 1990 siostra mogła za symboliczną opłatą wykupić je na własność, ale nie skorzystała. Doprowadziła do zadłużenia i straciła prawo do tego lokalu. W obliczaniu schedy spadkowej, uważam że należy rozliczyć mieszkanie 46,8m2 w aktualnej cenie takiego mieszkania własnościowego, odejmując kwotę, którą byłaby zobow. zapłacić w 90, aby przekształcić w pełne prawo własnościowe.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Kwi 2024 21:55

Przy obliczaniu schedy spadkowej należy doliczyć wartość wkładu na książeczce z chwili uczynienia darowizny i według cen z chwili działu spadku. To wynika z art. 1042 § 2 Kodeksu cywilnego. Uzyskanie mieszkania nastąpiło już na podstawie książeczki mieszkaniowej, którą posiadała Siostra. Z wyrazami szacunku