2023.11.18 godz. 21:46 Radom, Mazowieckie

Czy w przypadku śmierci rodziców, którzy nie mieli prawnie żadnego majątku należy się zachówek?

Wyjaśnienie sytuacji

Mama dostała pismo od prawnika siostry, która domaga się wypłaty zachówku po rodzicach. Dziadek zmarł w czerwcu, natomiast babcia rok wcześniej, w momencie śmierci nie posiadali żadnego majątku, ponieważ wszystko przepisali na obie córki 19 lat temu. Wówczas ciocia dostała jedną działkę o powierzchni 1,5h, którą sprzedała, natomiast moja mama sporo więcej, kilka działek w tym jedna mieszkalna, na której znajdowało się gospodarstwo: budynki gospodarcze, stodoła, mały dom dziadków oraz nasz dom. Czy w takim przypadku ciocia ma prawo do zachówku, jeśli darowizna została spisana tyle lat temu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Lis 2023 04:24

Tak, zachowek się należy, pozostaje kwestia obliczenia jego wysokości.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Lis 2023 10:07

Tak. Natomiast istotnyych jest wiele innych okolicności wpływających na kwotę zachowku. Jeśli potrzebujecie Państwo pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)