2022.06.02 godz. 16:37 Warszawa, Mazowieckie

Czy w takiej sytuacji mogę zgłosić sprawę na policję

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Mam na imię Zuzanna i mam 19 lat .Pisze w takiej sprawie , iż w ostatnim czasie pokłóciłam się z takim księdzem. Który bez przerwy mnie oskarżał oto że ignoruje to co on pisze a to nie prawda. Ten ksiądz obraził mnie i jeszcze taka inną osobę mówiąc że jesteśmy ,,kalekami genetycznymi ,, U mnie natomiast bez mojej zgody sprawdzał adres IP. Kiedy ten ksiądz mnie zablokował to po tym zablokowaniu zaczął nastawiać ludzi przeciwko mnie , kazał im mnie blokować i zabraniał pisać ze mną .Czy w tym momencie ten ksiądz popełnia jakieś przestępstwo? Czy mogłabym to zgłosić na policje?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Cze 2022 10:26

Trudno jednoznacznie przypisać znamiona jakiegokolwiek czynu zabronionego na podstawie tego co Pani napisała. Nazwanie "kaleką genetyczną" może spełniać znamiona przestępstwa "znieważenia osoby" opisane w art. 216 Kodeksu Karnego. Jednak nastawianie innych osób przeciwko komuś i zabranianie kontaktu, to zbyt ogólne określenia i kwalifikacja prawna takiego zachowania zależy od tego co dokładnie się za nimi kryje. Sam adres IP można ustalić na wiele sposobów, więc to czy prawo zostało naruszone w jakikolwiek sposób w tym zakresie, zależy już od konkretnych okoliczności.