2020.02.03 godz. 16:26 Polkowice, Dolnośląskie

Czy w związku z popełnieniem przestepstwa z art 178a & 1 po raz pierwszy zabiorą prawo jazdy

Wyjaśnienie sytuacji

Dostałem wezwanie na komende jako podejrzanego o przestępstwo z art 178a & 1 co mi grozi w najgorszym przypadku. Dodam że jechałem samochodem na drugi dzień po imprezie z okazji 10 rocznicy ślubu zapaliłem marihuanę ale nie miałem pojęcia że na drugi dzień może zostać wykryta no i stało się Co mi grozi czy zabiorą mi prawko jak się spróbować tłumaczyć moje zachowanie było bardzo spokojne nie stawiałem oporu w momencie zatrzymania spokojnie opowiedziałem co i jak ale jednak się boję że stracę prawo jazdy na jakiś okres

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Lut 2020 13:19

Zgodnie z tym przepisem: Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W praktyce najprawdopodobniej grzywna. Poza tym jest jeszcze art. 42 kodeksu karnego, który określa zasady orzekania zakazu prowadzenia pojazdów. § 1.Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji