2021.11.18 godz. 15:29 Poznań, Wielkopolskie

Czy wierzyciel może postawić taki warunek ? Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji ?

Wyjaśnienie sytuacji

Na początku listopada do mojego zakładu pracy dotarł list od komornika z informacją o egzekucji pensji . Od przyszłego miesiąca czyli od grudnia komornik ma zabierać daną kwotę z mojej pensji . Skontaktowałam się z wierzycielem aby dojść do ugody, dostałam informację, że może do ugody dojść gdy wpłacę 2 tysiące złotych, wtedy też jakiś windykator skontaktuje się ze mną aby się dogadać. Całkowita kwota długu to ok. 7 tysięcy złotych. Chciałabym uzyskać informację czy taki warunek od wierzyciela jest w porządku. Nie będę ukrywać że 2 tysiące złotych to dla mnie spora kwota.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lis 2021 21:47

Dzień dobry! Proszę pamiętać, że to wierzyciel jest "gospodarzem" postępowania egzekucyjnego i to, czy i z wykorzystaniem jakich działań komornik będzie prowadził egzekucję, zależy w dużej mierze właśnie od wierzyciela. W opisanej sytuacji sugerowałbym wcześniejsze spisanie ugody zanim dokona Pani wpłaty na rzecz wierzyciela, w której treści wskazane będzie na jakie raty strony się umawiają i jakie skutki dla prowadzonej egzekucji będzie miało podpisanie porozumienia (np.: zawieszenie postępowania egzekucyjnego).