2024.07.28 godz. 16:01 Warszawa, Mazowieckie

Czy właściciel mieszkania może podnieść czynsz po 3 miesiącach od ostatniej podwyżki

Wyjaśnienie sytuacji

Od 6lat wynajmuje mieszkanie aktualnie nie mam umowy pisemnej z właścicielką, pod koniec marca poinformowała mnie o podwyżce czynszu od kwietnia droga smsową, w połowie lipca ponownie powiadomił mnie o kolejnej podwyżce w wysokości 180 zł. Aktualny czynsz to 3050 zł czy właścicielka może tak często podwyższyć czynsz i czy ma prawo usunąć mnie z mieszkania jeśli nie zgodzę się na podwyżkę ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Sie 2024 17:29

Jeżeli chodzi o najem lokalu mieszkalnego na potrzeby mieszkalne, to zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o ochronie praw lokatorów [...] - dalej OPL, podwyższać czynsz można nie częściej niż co 6 miesięcy. Zgodnie z art. 8a ust. 3 OPL - cytuję - "Wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.", a więc nie SMSem. Niemniej, formalnie nie ma umowy, więc właścicielka może stwierdzić, że najemca bez podstawy prawnej zajmuje lokal i może żądać eksmisji. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)