2022.03.12 godz. 18:28 Poznań, Wielkopolskie

Czy właściciel mieszkania może zerwać wcześniej umowę z lokatorami?

Wyjaśnienie sytuacji

Wynajmujemy mieszkanie od 3 Miesięcy. Mamy umowę na rok. Właściciel nagle uznał ze chce sprzedać mieszkanie. Na jakich warunkach może zerwać z nami przed wcześnie umowę i czy można sobie rościć z tego tytułu prawa do kar finansowych?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Aleksandra Paluch-Gęgała

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Mar 2022 20:52

Zasadniczo w takiej sytuacji właściciel nie może wypowiedzieć Państwu umowy najmu lokalu; możecie się Państwo natomiast rozstać z nim ugodowo (czyli jeżeli sami wyrazicie zgodę na wyprowadzkę). Właściciel nie może obciążyć Państwa żadnymi karami umownymi, bo to on zamierza wypowiedzieć umowę. Trzeba mieć natomiast na uwadze, że właściciel może sprzedać mieszkanie w trakcie łączącej Państwa umowy najmu. Wówczas nowy właściciel wejdzie w prawa i obowiązki dotychczasowego. Jakkolwiek nieelegancko to brzmi, to można sprzedać mieszkanie z lokatorami.