2023.12.09 godz. 12:22 Gdynia, Pomorskie

Czy właściciel wynajmowanego mieszkania ma prawo żądać wyrównania opłat eksploatacyjnych do wspólnoty mieszkaniowej za okres 4 lat?

Wyjaśnienie sytuacji

Właściciel mieszkania przez 4 lata nie żądał zmiany w opłatach za najem lokalu (na opłatę składał się wynajem + koszty eksploatacyjne do wspólnoty, które on do wspólnoty przekazywał). Nie przedstawiał też do wglądu rozliczeń miesięcznych ze wspólnotą. W lipcu br zażądał wyrównania od 2019 r. Przez fakt, że zatajał te informacje przede mną czuję się oszukana, ponieważ łatwiej byłoby mi płacić 100 zł więcej miesięcznie, niż teraz kwotę 4219 zł. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2024 14:29

Dzień dobry, sporo zależy od dokładnych postanowień umownych, jakie zostały zawarte pomiędzy Panią oraz Wynajmującym. Jeżeli w umówię wskazany był jedynie kwotowo czynsz, to Wynajmujący nie miał prawa aby naliczać dodatkowe koszty. Ponadto zwracam uwagę, że w przypadku czynszu za 2019 oraz 2020 r., to może mieć miejsce przedawnienie.