2024.03.13 godz. 16:58 Wrocław, Dolnośląskie

Czy właścicielka mieszkania może żądać wyższej opłaty za czynsz retrospektywnie?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, jako najemca mieszkania na czas nieokreślony, co roku dostaję maila od właścicielki z rozliczeniem mediów. Natomiast w tym roku dostałam także prośbę o nadpłacenie zaległego czynszu administracyjnego (którego poziom podniósł się w międzyczasie w lipcu, ale nie zostałam o tym poinformowana). Właścicielka przeprasza, że nie poinformowała mnie od razu, jednak efekt jest taki, że żąda obecnie 840 zł jako kwoty na rzecz zaległych czynszów retrospektywnie, informując mnie o tym wzroście po 8/9 miesiącach (zależnie czy liczyć z marcem czy bez). Czy to jest legalny ruch z jej strony?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Kwi 2024 14:00

Dzień dobry Wskazane byłoby przeczytanie Państwa umowy, aby odpowiedzieć na zadane pytanie. Rozumiem, że pod pojęciem "czynszu administracyjnego" kryją się opłaty wnoszone do spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej. Zakładając, że w umowie były określone kwoty czynszy (dla właścicielki) oraz "czynszy administracyjnego", to obowiązują one do momentu ich zmiany. Warunki zmiany też powinny być w umowie zapisane. Moim zdaniem, na podstawie podanych danych, właścicielka nie można podnieść czynszy i opłat wstecz. Z wyrazami szacunku