2020.11.19 godz. 22:02 Skierniewice, Łódzkie

Czy wniosek o niealimentację skutkuje grzywną czy aresztem jeśli dłużnik jest alkoholikiem?

Wyjaśnienie sytuacji

Maż nie płaci alimentów jest alkoholikiem ma olbrzymie długi czy jeśli złożę wniosek do prokuratury lub policji to ukarany zostanie grzywną czy karą więzienia?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Lis 2020 22:15

Dobry wieczór, zależy od konkretnych okoliczności i oceny Sądu, ponieważ sprawca przestępstwa niealimentacji podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (do lat 2 w typie kwalifikowanym, gdy naraża się osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych). W opisanej sytuacji Sąd grzywnę uzna raczej za niecelową, więc możliwe, że Sąd skłoniłby się ku karze pozbawienia wolności, jednak najprawdopodobniej w zawieszeniu. W praktyce rzadko się zdarza żeby Sąd wymierzył za pierwsze tego typu przestępstwo karę bez tzw. "zawiasów". Pozdrawiam!