2023.12.13 godz. 19:30 Warszawa, Mazowieckie

Czy wnuki dziedziczą spadek po dziadkach jeśli zrzekły się spadku po ojcu ?

Wyjaśnienie sytuacji

10 lat temu zmarł mój ojciec za 6 lat zmarł mój brat który miał dzieci które zrzekły się spadku po swoim ojcu w tym roku zmarła moja mama . Żadno z moich rodziców nie zostawiło testamentu. Czy w takim wypadku dzieci brata dziedziczą po dziadku i babci?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Gru 2023 10:21

Co do zasady odrzucenie spadku po rodzicu, nie ma żadnego wpływu na dziedziczenie po dziadku. Jednakże opis jest niejasny. Jeśli dziadek zmarł pierwszy (10 lat temu), to spadek po nim został juz odziedziczony przez jego spadkobierców (małżonka, dzieci). Jeśli syn zmarłego dziadka zmarł później (z opisu wynika, że 6 lat temu), to dziedziczeniu podlega już tylko spadek pozostawiony przez tego syna. Jeśli źle zrozumiałem opis, proszę o doprecyzowanie