2023.09.19 godz. 11:27 Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Czy wnuki mimo braku opieki i kontaktu maja prawo do zachowku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, mój mąż dostal w spadku od dziadka mieszkanie, w czasie ostatnich 3 lat chorował na nowotwór i nikt poza mną i mężem się nim nie opiekował. Miał 3 dzieci z czego 2 wydziedziczyl z powodu braku kontaktów i opieki a mój mąż jest wskazany jako spadkobierca całości spadku. Czy w takim razie inne wnuki maja prawo do zachowku i ile on może wynosić jeśli mieszkanie obecnie jest warte około 250tys.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Wrz 2023 12:50

Co do zasady dzieci wydziedziczonych (wnuki) mają prawo do zachowku, jeśli same nie zostały wydziedziczone. Wartość zachowku to 1/2 udziału który przypadłby spadkobiercy w przypadku dziedziczenia ustawowego. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się obniżenie zachowku na podstawie zasad współżycia społecznego. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)
Tak Nie

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Wrz 2023 12:47

Tak, wnuki mają prawo do zachowku. Małoletnich nie wolno wydziedziczyć. Zgodnie z art 1011 k.c. zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku chociażby przeżył on spadkodawcę. Wysokość zachowku to 1/2 tego co dostaliby z ustawy, 2/3 jeśli są niezdolni do pracy lub małoletni.