2023.08.08 godz. 21:13 Wrocław, Dolnośląskie

Czy wsparcie finansowe od rodziców przelane na konto trzeba zgłaszać do urzędu?

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzice przelali córce na jej konto bankowe pieniądzę w wysokości 20000 zł. jako wsparcie finansowe, które będzie musiała zwrócić jak poprawi jej się sytuacja materialna. Nie jest to darowizna bo będzie musiała te pieniądze zwrócić i nie jest też to pożyczka bo jednak nie została sporządzona żadna umowa i będzie to spłacane tylko wtedy jak poprawi się jej sytuacja materialna. Czy w takim przypadku trzeba gdzieś to zgłosić ? jeśli tak to na jakiej zasadzie ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sie 2023 15:19

Skoro nie ma żadnej umowy wskazującej na to, że jej to cokolwiek innego niż darowizna, to konieczne będzie zgłoszenie tego jako darowizny do urzędu skarbowego. Darowizny w pierwszej linii rodzice-córka są zwolnione z podatku. W drugą stronę jak córka zwróci rodzicom środki również może to zgłosić jako darowiznę. Jest to bezkosztowy sposób przesunięć majątkowych w pierwszej linii pokrewieństwa. Darowiznę należy zgłosić w ciągu 6 miesięcy od dokonania darowizny na formularzu SD-Z2. Darowiznę zgłasza obdarowany do właściwego dla siebie urzędu skarbowego.