2022.07.28 godz. 15:51 Skoczów, Śląskie

Czy wynajmujący mieszkanie może zabronić parkowania samochodu na placu na działce mieszczącej budynek mieszkalny?

Wyjaśnienie sytuacji

Od ponad 50 lat mieszkam w najmowanym lokalu - mieszkaniu zakładowym w małym budynku mieszczącym sześć mieszkań. W chwili obecnej połowę lokali wynajmują emerytowani pracownicy Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska (właściciel nieruchomości). Druga połowa mieszkań wynajmowana jest przez Spółdzielnię na "wolnym rynku". Przed budynkiem jest plac, będący częścią działki, na której stoi budynek mieszkalny połączony z budynkiem mieszczącym pomieszczenia biurowe Spółdzielni i dzierżawione powierzchnie sklepowe. Przed kilku laty plac został oddany przez Spółdzielnię w dzierżawę na prowadzenie przez osobę fizyczną płatnego parkingu. Na parkingu zostało wydzielone kilka miejsc dla pracowników. Mieszkańcy mogli parkować w dowolnym miejscu placu. Przez te lata od mieszkańców i pracowników Spółdzielni oraz ich gości nie były pobierane opłaty parkingowe. Sytuacja zmieniła się w dniu dzisiejszym tj. 28.07.2022r. Zgodnie z otrzymanym pismem Spółdzielnia zobowiązuje mieszkańców do usunięcia swoich samochodów z placu pod rygorem obciążenia ich opłatami lub uzgodnienia z dzierżawcą placu parkingowego postoju swojego samochodu za odpowiednią opłatą. Czy takie działanie jest zgodne z prawem i dobrymi obyczajami? Czy Spółdzielnia może zabronić mieszkańcom bezpłatnego parkowania swoich samochodów na placu leżącym na tej samej działce co budynek mieszkalny? Czy Spółdzielnia może oddać miejsca postojowe dzierżawcy parkingu kosztem pozbawienia mieszkańców możliwości zaparkowania własnych pojazdów?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

PIOTR KĘPIŃSKI

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Lip 2022 19:44

Witam serdecznie nasza Kancelaria specjalizuje sie w tego typu sprawach zapraszamy do BEZPŁATNEJ wstępnej konsultacji telefonicznej z naszymi prawnikami pod numerem tel 507-437-019.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)