2023.11.09 godz. 18:38 Warszawa, Mazowieckie

Czy za pośrednictwo w kupnie mieszkania zapłacić agencji czy obsługującą mnie (kupującego) agentkę, która zrezygnowała z pracy w agencji?

Wyjaśnienie sytuacji

Zapłaciłem agencji I-szą ratę (1/2) przelewem za pośrednictwo (w dn. podpisania umowy przedwstępnej na kupno mieszkania). Umowa z agencją nie określa formy płatności. Umowę od początku (bardzo profesjonalnie) obsługiwała agentka tego biura, która powiedziała mi po paru miesiącach o rezygnacji z pracy w tej agencji. Przed podpisywaniem umowy przyrzeczonej u notariusza zapytałem ją jak uregulować II-gą ratę (2/2); pokwitowała odbiór gotówki tego dnia. Właściciel agencji zażądał tego dnia opłaty raty 2/2 przelewem, wysłał wezwanie do zapłaty i powiadomienie przez firmę prawniczą. Co należy zrobić

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lis 2023 21:04

Jeśli podpisał Pan umowe z biurem to płatność należna jest dla biura, a nie dla agentki - pracownika biura. Jeśli 2 rata zapłacona została agentce a ona w danym dniu gdy podpisywano umowe przyrzeczona i gdy nastąpiła płatność 2 raty była nadal pracownikiem biura to należy powołać się na ten fakt i przedstawić pokwitowanie właścicielowi biura.

Zmodyfikowano dnia: 09 Lis 2023 21:10
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)