2020.03.11 godz. 19:19 Gdańsk, Pomorskie

Czy za wizytę u lekarza specjalisty ( 1,5 h) przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jeśli lekarz przyjmuje w godzinach pracy muszę brać cały dzień wolnego

Wyjaśnienie sytuacji

Pracuję i posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności.Byłam na zabiegach rehabilitacyjnych w ramach swojego podstawowego urlopu wypoczynkowego, po zabiegach miałam wizytę kontrolną u lekarza reh., który przyjmuje w godzinach pracy . Zwolniłam się z pracy na czas wizyty, ale pracodawca kazał mi wziąć cały dzień dodatkowego urlopu na tą wizytę, bo twierdzi, ze na ten cel mam 21 dni. Ja uważam, że te 21 dni są w przypadku korzystania z turnusu rehabilitacyjnego, a na czas badania przysługuje mi jedynie płatny czas zwolnienia. Proszę o odpowiedź i dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Mar 2020 22:06

Ma Pani rację. Wynika to wprost z przepisu art. 20 ustawy o rehabilitacji zawodowej - Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia: 1)w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, 2)w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)