2023.11.09 godz. 11:07 Zbąszynek, Lubuskie

Czy za życia teściowej która ma spore długi mogę zabezpieczyć męża siebie i nasze dziecię przed ponoszeniem konsekwencji na wpadek śmierci teściowej?

Wyjaśnienie sytuacji

Teściowa ma spore długi wobec banków i osób prywatnych, mąż nic nie dostanie z "majątku" rodzinnego bo wszystkiego się zrzekł na siostrę Pytanie czy za żywota teściowej możemy już się zabezpieczyć na przyszłość aby nie musieć spłacać jej długów? Jeśli tak to w jaki sposób.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Sty 2024 19:47

Dzień dobry, Obawiam się, że niezbyt rozumiem pytanie. Jeżeli teściowa żyje, to wierzyciele mogą upomnieć się o jej dług tylko od tej osoby. Jeżeli nie ma jakiejś ustanowionej wspólnoty majątkowej, to długi teściowej są wyłącznie jej problemem. Natomiast w przypadku śmierci, zawsze jest możliwość nie przyjęcia spadku, lub przyjęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności (tzw. z dobrem inwentarza) i wtedy dług mógłby być pobrany jedynie z majątku spadkowego. Pozdrawiam,