2021.10.19 godz. 21:01 Gliwice, Śląskie

Czy zachowek liczony jest od ceny mieszkania przekazanego w dniu jego przekazania, czy od ceny w chwili wystąpienia o zachowek?

Wyjaśnienie sytuacji

1. Darowizna mieszkania w stanie do remontu o wartości 200 tysięcy. Zachowek na dzień dzisiejszy byłby obliczany z kwoty 200 tysięcy. Czy w przyszłości np. za 10 lat zachowek będzie również obliczany z kwoty 200 tysięcy? Czy może będzie obliczany z wartości mieszkania w tym czasie (czyli za 10lat) o danym metrażu, w podobnej lokalizacji, w stanie do remontu (czyli zakładając wzrost cen mieszkań zachowek będzie liczony z kwoty np. 250 tysięcy)?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Paź 2021 18:39

Dzień dobry! Uregulowanie art. 995 § 1 kodeksu cywilnego wskazuje: "Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.". Zatem, hipotetycznie za 10 lat, do obliczania zachowku uwzględniamy stan rzeczy (mieszkania) z chwili dokonania darowizny - mieszkanie do remontu ale ceny z chwili ustalania zachowku (np.: wydawania wyroku w sprawie o zapłatę zachowku).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)