2024.06.26 godz. 19:44 Szczecin, Zachodniopomorskie

czy zakup mieszkania po ślubie uwzględniający pieniądze ze spadku jednego z małżonków wlicza się w majątek wspólny?

Wyjaśnienie sytuacji

Jesteśmy po ślubie i chcielibyśmy kupić pierwsze wspólne mieszkanie.Ale mąż odziedziczył w spadku mieszkanie po dziadkach (testament spisany jeszcze przed ślubem,ale sprawa pomimo dziedziczenia testamentowego i ustanowienia go jedynym spadkobiercą jest cały czas niezamknięta),planowaliśmy sprzedać to mieszkanie i kupić nowe.Z tego co wiem,by nie płacić podatku od sprzedaży można za te pieniądze kupić nowe mieszkanie.Sprawa może ciągnąć się latami i chcemy kupić nowe za własną gotówkę,ale potem trzeba będzie płacić podatek za sprzedaż ze spadku czy można tego uniknąć i załatwić to inaczej?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Cze 2024 14:40

Odpowiedź na pytanie z tematu może być różna, bo zależy od decyzji małżonków. Jednak może nie będzie trzeba tego rozważać, bowiem w przypadku nieruchomości otrzymanej w spadku, bierze się pod uwagę moment nabycia przez spadkodawcę. Od końca roku, w którym nastąpiło to nabycie liczy się 5 lat. Jeżeli one minęły, to podatku się nie płaci. Wynika to z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (UPDF). Z wyrazami szacunku