2023.08.12 godz. 13:21 Warszawa, Mazowieckie

Czy zarobek z YouTube może kwalifikować się jako Nierejestrowana Działalność Gospodarcza?

Wyjaśnienie sytuacji

Planuję zacząć zarabiać z YouTube ze stricte wyświetlanych reklam, bez żadnych współprac z zewnętrznymi firmami. Zastanawiam się, czy ten sposób zarobku może kwalifikować się jako działalność nierejestrowana (nie przekraczając 2700zł miesięcznie), czy koniecznym warunkiem jest założenie działalności gospodarczej. Jeśli tak, to czy wystarczy rozliczyć PIT-36 raz w roku, czy muszę dodatkowo opłacać jakieś podatki? Pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Sie 2023 12:50

Dzień dobry, jeśli działalność będzie traktowana jako zarobkowa to wyjściem jest faktycznie działalność nierejestrowana. Obowiązek założenia działalności gospodarczej aktualizuje się przy przekroczeniu miesięcznego limitu przychodów z działalności nierejestrowanej. Wówczas ma Pan obowiązek założyć działalność w ciągu 7 dni. Proszę zwrócić jeszcze uwagę na konieczność rozliczania podatku VAT. W zależności od tego, jaką fakturę otrzyma Pan za reklamy YouTube, konieczna będzie rejestracja do VAT-UE lub zarejestrowanie się do VAT krajowego i ew. skorzystanie ze zwolnienia z VAT.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)