2021.05.05 godz. 20:35 Wybudowanie Gębickie, Wielkopolskie

Czy zawartość utworu literackiego może być nielegalna?

Wyjaśnienie sytuacji

Jeśli chodzi o ogólnie pojętą sztukę, to w dziedzinach takich jak filmografia, fotografia, rzeźbiarstwo, czy malarstwo są tematy, zakazane, często prawnie. Na przykład, film o tematyce zoofilskiej, zdjęcia wykorzystujące osoby nieletnie, i tak dalej. Jak to się ma — prawnie — do literatury? Czy polskie prawo reguluje jakoś jej zawartość?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Bartosz Krycki

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Maj 2021 12:14

Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)