2019.02.20 godz. 09:19 Ropczyce, Podkarpackie

Czy zwolnienie lekarskie na czas opieki nad dzieckiem chorym ( chorym z powodu niepełnosprawności ) na czas rehabilitacji zabrania posyłania w tym czasie dziecka do szkoły ? Choroba nie uniemożliwia dziecku uczęszczanie do szkoły. Czy jest jakiś przepis zabraniający rodzicom opiekującym się dzieckiem chorym przebywającym na zwolnieniu lekarskim z tego tytułu posyłania w tym czasie dziecka do szkoły jeśli choroba tego nie wymaga ?

Wyjaśnienie sytuacji

Córka niepełnosprawna 10 lat- bardzo się jaką - problemy z mową, orzeczenie o niepełnosprawności bez punktu o konieczności stałej opieki , ale konieczność stałego współudziału rodzica w procesie leczenia i rehabilitacji. Muszę wziąć zwolnienie lekarskie od psychiatry na opiekę nad dzieckiem bo będę z nią jeździć na rehabilitację po szkole oraz ćwiczyć w domu. Lekarz psychiatra nie widzi konieczności, aby w tym czasie dziecko opuszczało lekcje. Czy ZUS ma jakieś prawo aby zakwestionować takie zwolnienie na opiekę nad dzieckiem twierdząc że przecież w czasie zwolnienia dziecko chodzi do szkoły ? Czy jest jakiś przepis zabraniający pobieranie zasiłku opiekuńczego i posyłania w tym czasie dziecka do szkoły ? Rafał

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2019 15:57

Dzień dobry, rozumiemy, że jest to zwolnienie wystawione na określony czas przez lekarza, w związku z czym otrzymuje Pan zasiłek opiekuńczy? Zaświadczenie to potwierdza konieczność wykonywania osobistej opieki nad chorym dzieckiem i stwierdza w związku z tym tymczasową niezdolność do wykonywania pracy. Jest to tak zwane L-4 na dziecko. Należy zwrócić uwagę na zwrot "osobista opieka".
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 4% uznało tę odpowiedź za pomocną (22 głosów)