2020.09.03 godz. 15:37 Warszawa, Mazowieckie

Darowizna a wspólność majątkowa. Kredyt hipoteczny za zgodą właściciela nieruchomości

Wyjaśnienie sytuacji

W 2018 kupiłam mieszkanie ze środków z darowizny od mamy i babci. Po roku - 2019 sprzedałam to mieszkanie i kupiłam działkę pod budowę domu ze środków ze sprzedaży mieszkania. Razem z mężem mamy wspólność małżeńską. Czy ta działka nadal jest darowizną dla mnie od babci i mamy? Po jakim czasie mogę ją dać w darowiźnie mojej córce, by nie płacić podatku? Czy jeśli na tej działce wybuduje dom ze środków pozostałych ze sprzedaży mieszkania, to czy będzie on należał do mnie, czy będzie on wspólnością małżeńską? Czy jest możliwość, by córka wzięła kredyt hipoteczny za moją zgodą na wykończenie domu?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Adam Kłoszewski

Kąty, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Wrz 2020 15:56

To, co się kupi w trakcie trwania wspólnoty małżeńskiej, wchodzi do tej wspólnoty. Przy zniesieniu wspólnoty majątkowej oczywiście należy ustalić jakie kto poniósł nakłady na majątek wspólny i odpowiednio to podzielić. Sugeruję najpierw załatwić sprawę wspólnoty majątkowej a potem myśleć o darowiźnie. Zawsze można zapisać nieruchomość w formie testamentu.