2024.09.23 godz. 11:30 Biłgoraj, Lubelskie

Darowizna i zrzeczenie się dziedziczenia

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. 18 lat temu mój tata zapisał na mnie darowizną, połowę domu w którym mieszkam. Z tego co wyczytałem w internecie, po jego śmierci, mój brat może ządać odemnie zachowku. I tu moje pytanie. Czy notarialne zrzeczenie się dziedziczenia po tacie, sprawi że nie będę musiał płacić tego zachówku? Czy darowizna w takiej sytuacji utrzyma swoją moc prawną?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Wrz 2024 12:42

Zrzeczenie się dziedziczenia to umowa pomiędzy przyszłymi spadkodawcą i spadkobiercą. A zatem Pana brat musiałby zrzec się dziedziczenia po ojcu (w jego obecności), aby nie był powołany do spadku. Nadal jednak, do spadku mogą być powołani jego zstępni (dzieci), a zatem to oni będą mogli dochodzić zachowku w tym konkretnym przypadku.