2022.03.07 godz. 09:08 Radom, Mazowieckie

darowizna - małżeństwo / podział geodezyjny - współwłasność

Wyjaśnienie sytuacji

1) Dzień dobry, jakieś 5 lat temu mój teść zapisał mojemu mężowi nieruchomość za zasadzie darowizny. Ja z mężem nie mamy rozdzielności majątkowej. W razie (nie daj Boże) śmierci mojego męża, czy mam prawo do jego darowizny? 2) Posiadam też nieruchomość która notarialnie zapisana jest jako współwłasność (zarówno budynek jak i działka). W akcie notarialnym widnieje jedynie zapis w ułamkach ile metrów2 z całości przysługuje mi a ile drugiemu właścicielowi. Niestety współwłaściciel nie zgadza się na podział geodezyjny. Czy mimo tego mogę podzielić tą nieruchomość? Jak? Z góry dziękuje za odp.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Mar 2022 16:44

1. Jeśli w akcie notarialnym jest wskazane, że darowizna została wykonana na rzecz Pani męża, to nie ma Pani praw do tej darowizny. 2. Może Pani żądać sądowego zniesienia współwłasności przez podział, ewentualnie przez przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty drugiego.